Podsumowanie roku 2022

Początek Nowego Roku więc można zrobić podsumowanie minionego roku.

Jaki był rok 2022 widziany oczyma organizatora – Fundacji Mistrzostwa Szachowego?

Kolejny rok działalności Fundacji Mistrzostwa Szachowego uważamy za bardzo udany.

W roku 2022 Fundacja zorganizowała 24 turnieje w tradycyjnej formie oraz 16 turniejów on-line.

Ponadto od 17 października 2022 team Fundacji Mistrzostwa Szachowego https://lichess.org/team/fundacja-mistrzostwa-szachowego uczestniczył w cotygodniowych międzynarodowych rozgrywkach Rapid League. Drużyna zaczęła rywalizację od 9 (!) ligi i po regularnych awansach obecnie zajmuje czołowe miejsca w 1 lidze, czyli w najwyższej klasie rozgrywkowej. Uczestniczą drużyny ze wszystkich kontynentów od egzotycznych drużyn z RPA, Egiptu czy Kolumbii do silnych drużyn z Europy (łącznie z Turcją czy Armenią).

W roku 2022 drużyna Fundacji Mistrzostwa Szachowego sześciokrotnie stawała na podium Rapid League on-line (2 razy pierwsze, 2 razy drugie i 2 razy 3 miejsce).

W turniejach tradycyjnych organizowanych przez Fundację uczestniczyło aż 657 zawodniczek i zawodników.

Były to następujące turnieje:

– 4 Zielone Maty – uczestniczyło 107 juniorów do lat 14 (87 chłopców i 20 dziewcząt),

– 7 turniejów klasyfikacyjno-szkoleniowych „Magnusik” – uczestniczyło 188 osób (162 zawodników i 26 zawodniczek),

– 10 turniejów klasyfikacyjnych „Lubuszanie zdobywają kategorie” – uczestniczyły 144 osoby (125 zawodników i 19 zawodniczek),

– XI Turniej o Puchar Bachusa – 70 osób (64 zawodników i 6 zawodniczek),

– Otwarte Mistrzostwa Zielonej Góry – 72 osoby (62 zawodników i 10 zawodniczek),

– XI Turniej z okazji Święta Niepodległości – 91 osób (76 zawodników i 15 zawodniczek).

Wyniki tych 3 turniejów były zaliczane do rankingu FIDE w szachach błyskawicznych, aa wyniki Magnusików i „Lubuszanie zdobywają kategorie” w najsilniejszych grupach były zaliczane do rankingu FIDE w szachach klasycznych.

W naszych turniejach w 2022 roku uzyskano aż 99 wyższych kategorii szachowych:

– norma na I kategorię – 3 osoby,

– II kategoria – 7 osób,

– III kategoria – 12 osób,

– IV kategoria – 24 osoby,

– V kategoria – 53 osoby.

Wszyscy uczestnicy naszych turniejów (którzy zostali na zakończeniu) otrzymali nagrody lub upominki i dyplomy.

Najlepsi wywalczyli ponad 80 pucharów, ponadto uczestnikom naszych turniejów wręczyliśmy około 530 medali!

Życzymy, aby Nowy 2023 Rok był dla wszystkich szczęśliwy, nie tylko pod względem szachowym